Endoprotezoplastyka stawu kolanowegoEndoprotezoplastyka stawu kolanowego to rutynowy zabieg wykonywany w Klinice Nieborowice. W naszym społeczeństwie stale przybywa nowych pacjentów wymagających wymiany chorego stawu kolanowego.

Konieczność wymiany stawu kolanowego może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej wynika ze zniszczenia stawu przez chorobę zwyrodnieniową, której towarzyszy uporczywy ból oraz ograniczona aktywność fizyczna. Zabieg endoprotezoplastyki pozwala u większości pacjentów pozbyć się bólu i wrócić do normalnego, aktywnego życie. W Klinice Nieborowice stosujemy najnowsze, małoinwazyjne metody leczenia, które zwiększają bezpieczeństwo oraz okres rekonwalescencji.

Wskazania

Najczęstszym wskazaniem do wymiany stawu kolanowego i konieczności zastosowania endoprotezy jest choroba zwyrodnieniowa stawów, tzw. gonartoza. Zmiany zwyrodnieniowe można stwierdzić na zdjęciach radiologicznych u ponad 80% osób po 55. roku życia, mogą one jednak nie dawać żadnych objawów klinicznych. Jest to przewlekłe schorzenie narządu ruchu, wraz z jego z jego postępem chrząstka chroniąca końce kości ulega stopniowo uszkodzeniu, płyn stawowy traci swoje właściwości, a kości mogą zacząć się o siebie ocierać, co jest przyczyną bólu, obrzęku i problemów z poruszaniem stawu. Przyczyny choroby zwyrodnieniowej obejmują wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, m. in.:
 • Nadmierna eksploatacja
  Najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest nadmierna eksploatacja, prowadząca do zwiększonego obciążenia i nacisku.
 • Czynniki zawodowe
  Choroba zwyrodnieniowa kolana może być spowodowana m.in. zginaniem kolana lub częstym klęczeniem.
 • Masa ciała
  Dodatkowy ciężar ciała zwiększa nacisk na stawy i często przyspiesza proces zwyrodnienia chrząstki, w szczególności czynnik ten wpływa na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.
 • Wiek
  Wraz z wiekiem zmniejsza się naturalna zdolność chrząstki do regeneracji.
 • Obciążenia genetyczne (rodzinne)
  Wystąpienie choroby zwyrodnieniowej w rodzinie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachorowania.
 • Zaburzenia budowy stawu
  Np. koślawość i szpotawość kolan, niestabilność stawu po urazie. Uraz kolana, a szczególnie uszkodzenie więzadeł krzyżowych, może spowodować, że zwyrodnienie chrząstki zacznie się znacznie wcześniej lub będzie postępowało szybciej.

Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu


W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest ogólny wywiad, ocena stanu klinicznego kolana oraz badanie fizykalne. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej - najczęściej jest to badanie rezonansu magnetycznego, które pozwala zobrazować stan struktur kolana oraz badanie RTG, pozwalające wykluczyć ewentualne złamania w obrębie kolana. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz przedstawia proponowany plan leczenia. Kiedy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne polegające na założeniu endoprotezy stawu kolanowego. W trakcie konsultacji z lekarzem podejmowana jest wspólnie decyzja odnośnie rodzaju endoprotezy, w Klinice Nieborowice pacjent może wybrać:
Endoproteza Całkowita Endoproteza Połowicza (jednoprzedziałowa)
 • Uni Journey CoCr
 • Uni Journey Oxinium
W Klinice Nieborowice stosujemy najnowsze dostępne na rynku implanty i metody. Przedstawione powyżej rodzaje endoprotez pozwalają pacjentowi na pełną diagnostykę w przyszłości (np. rezonans magnetyczny).

NOWOŚĆ - VISIONAIRE

Technologia VISIONAIRE dostosowana do potrzeb pacjenta to system, który wykorzystuje obrazowanie Rezonansu Magnetycznego i rentgenowskie do projektowania i budowy narzędzi chirurgicznych dostosowanych do unikalnej anatomii kolana. Podczas gdy staw kolanowy każdej osoby cechuje się subtelnymi różnicami w zakresie kształtu i zarysu, tradycyjne narzędzia chirurgiczne używane do wszczepiania implantów stawu kolanowego są uniwersalne. W tej technologii narzędzia projektowane i wytwarzane są indywidualnie pod pacjenta.
Dowiedz się więcej!ZABIEG - Endoprotezoplastyka stawu kolanowegoCzas trwania zabiegu Pobyt w szpitalu Rekonwalescencja
90 minut  3-4 dni 6 tygodniPrzygotowanie do zabiegu

Konsultacja anestezjologiczna odbywa się po zakwalifikowaniu do zabiegu, natomiast dodatkowo w dniu zabiegu lekarz anestezjolog odbywa ponownie rozmowę z pacjentem. Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym, tzn. pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół, bądź o wiele rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie rehabilitacyjne, mające na celu zwiększenie siły i masy mięśni oraz uzyskania maksymalnie pełnego zakresu ruchu w kolanie. Należy zaopatrzyć się w kule łokciowe. 

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ


Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego specjalista wszczepia implant, mającym zastąpić nieodwracalnie zniszczone powierzchnie stawowe, pozwalającym na bezbolesny ruch w zakresie od pełnego wyprostu do zgięcia. Możliwa jest również korekcja zaburzeń osi kończyny (szpotawość, koślawość). Nie zawsze zachodzi konieczność wymiany całej powierzchni stawowej kolana, zdarza się, iż zniszczona jest tylko część kolana po jednej stronie, wystarczy wtedy założenie protezy tylko na jednym kłykciu kości udowej i piszczelowej tzw. endoprotezy jednoprzedziałowej

Po zabiegu

Przed wyjściem do domu pacjenci otrzymują w Izbie Przyjęć kartę informacyjną zawierającą informacje dotyczące zabiegu oraz postępowania pooperacyjnego. Po wypisie pacjent porusza się samodzielnie przy użyciu kul łokciowych. Zaleca się wykonywanie zaprezentowanych przez fizjoterapeutów kliniki ćwiczeń rehabilitacyjnych, których zadaniem jest wzmocnienie siły mięśni uda. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj około 6 tygodni.


Lekarze wykonujący zabieg

 

dr n. med. Juliusz Dec
Specjalista Ortopeda Traumatolog
lek. med. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog
dr n. med. Adam Pierzchała
Specjalista Ortopeda Traumatolog
dr n. med. Henryk Noga
Specjalista Ortopeda Traumatolog
lek. med. Krzysztof Onaczyszyn
Specjalista Ortopeda Traumatolog
Klinika Nieborowice Sp. z o.o.
ul. Kasztanowa 5
44-144 Nieborowice
rejestracja: 32 213 42 00 / 513 497 677
e-mail: info@klinika-nieborowice.pl
©2018 Klinika Nieborowice Sp. z o.o.| Polityka prywatności|Warunki korzystania z serwisu|Mapa strony