Leczenie palucha koślawegoCzas trwania zabiegu Pobyt w szpitalu Rekonwalescencja
40 minut 1 dzień 6 tygodniPaluch koślawy zwany potocznie haluksem to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego (polega na bocznym odchyleniu palucha). U osób z zaawansowaną deformacją paluch możę zachodzi na drugi palec, a nawet na trzeci i może się skręcać. Na początku zmiany chorobowe związane z paluchem koślawym są bezbolesne i występują sporadycznie, natomiast z czasem rozwija się miejscowo stan zapalny, który charakteryzuje się nasilonym bólem. Paluch koślawy jest najczęściej  występującą deformacja u kobiet.

Czy wiesz, że...

  • Paluch koślawy jest uznawany za chorobę cywilizacyjną - problem ten dotyka ok. 4% populacji. 
  • U połowy pacjentów do deformacji palucha dochodzi jeszcze przed 20 rokiem życia. 
  • W ponad 80% przypadków haluks występuje na obu stopach.
  • Palkuch koślawy jest uznawany za chorobę dziedziczną (ok. 75% przypadków). 

Wskazania

Leczenie operacyjne palucha koślawego wskazana jest przede wszystkim u osób, u których leczenie zachowawcze nie przynosi efektów i gdy chodzeniu towarzyszą dolegliwości bólowe. Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu

W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest ogólny wywiad, ocena stanu klinicznego oraz badanie fizykalne. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej - w tym przypadku jest to badanie RTG. Następnie analizowane sa wyniki, oceniane jest połozenie wszystkich kości stopy, a następnie po zebraniu i przeanalizowaniu wyników lekarz przedstawia proponowany plan leczenia. 
ZABIEG - Leczenie haluksówOperacja palucha koślawego to precyzyjna korekta stawu, która w większości przypadków polega na nacięciu skóry, a następnie przecięciu I kości śródstopia i ustawieniu jej we właściwej pozycji. W Klinice Nieborowice stosuje się małoinwazyjne metody operacyjne, po zabiegu nie zakłada się gipsu, gdyż przecięte kości stabilizuje się implantami. Stosowane w klinice płytki oraz wkręty są obojętne dla otaczających je tkanek, przez co w przyszłości nie będzie to  przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego. Czasami w ramach jednego zabiegu koryguje się też inne deformacje stopy, np. palce młotkowate.


Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ


Po zabiegu

Pacjent może chodzic już w pierwszej dobie po operacji przy zastosowaniu specjalnego buta ortopedycznego odciążającego przodostopie. W specjalistycznym obuwiu zaleca się chodzić przez około 6 tygodni, w tym czasie dochodzi do zrostu przeciętej kości.


Lekarze wykonujący zabieg


 

dr n. med. Juliusz Dec
Specjalista Ortopeda Traumatolog
lek. med. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog
dr n. med. Adam Pierzchała
Specjalista Ortopeda Traumatolog
dr n. med. Henryk Noga
Specjalista Ortopeda Traumatolog
lek. med. Krzysztof Onaczyszyn
Specjalista Ortopeda Traumatolog
Klinika Nieborowice Sp. z o.o.
ul. Kasztanowa 5
44-144 Nieborowice
rejestracja: 32 213 42 00 / 513 497 677
e-mail: info@klinika-nieborowice.pl
©2018 Klinika Nieborowice Sp. z o.o.| Polityka prywatności|Warunki korzystania z serwisu|Mapa strony